Copa Argentina Axion 2020
  Leagues
  Cup Competitions



Round of 64

 26.02.2020 01:10 CETGimnasia y Esgrima de La Plata  2 : 0  CS Barracas
 Venue:  Estadio Centenario Dr. José Luis Meiszner, Quilmes, Buenos Aires
 26.02.2020 21:35 CETCA Aldosivi  1 : 3  CA Talleres de Remedios de Escalada
 Venue:  Estadio Julio Humberto Grondona, Avellaneda, Buenos Aires
 28.02.2020 00:05 CETCA Patronato  1 : 1, 5 : 3 P  Instituto AC Córdoba
 Venue:  Estadio 15 de Abril, Santa Fe, Santa Fe
 04.03.2020 23:00 CETEstudiantes de La Plata  1 : 1, 4 : 5 P  CSyCD Laferrere
 Venue:  Estadio Ciudad de Lanús, Lanús, Buenos Aires
 05.03.2020 01:30 CETCA Central Córdoba  0 : 1  CA San Telmo
 Venue:  Estadio Padre Ernesto Martearena, Salta, Salta
 06.03.2020 00:05 CETCA Unión  1 : 1, 5 : 6 P  CS Dock Sud
 Venue:  Estadio Nuevo Monumental, Rafaela, Santa Fe
 10.03.2020 22:00 CETCA Platense  0 : 1  CSD Madryn
 Venue:  Estadio Ciudad de Caseros, Caseros
 12.03.2020 02:10 CETAA Argentinos Juniors  1 : 0  Cañuelas FC
 Venue:  Estadio Julio Humberto Grondona, Avellaneda, Buenos Aires
 12.03.2020 21:00 CETCA Sarmiento de Junín  3 : 0  CA Douglas Haig
 Venue:  Estadio Centenario Dr. José Luis Meiszner, Quilmes, Buenos Aires
 18.03.2020 01:10 CETCA Independiente  PSTP  Club Villa Mitre
 Venue:  Estadio Ciudad de Lanús, Lanús, Buenos Aires
 19.03.2020 22:00 CETCA Defensores de Belgrano  PSTP  Club Almirante Brown
 Venue:  Estadio Ciudad de Vicente López, Vicente López, Buenos Aires
 30.04.2020CA Boca Juniors  PSTP  CA Claypole
 30.04.2020CA Vélez Sarsfield  PSTP  CASyD Camioneros
 30.04.2020CA River Plate  PSTP  Club Defensores de Pronunciamiento
 30.04.2020CA San Lorenzo de Almagro  PSTP  CSD Liniers
 30.04.2020Arsenal FC  PSTP  CA Huracán Las Heras
 30.04.2020CA Newell's Old Boys  PSTP  CS Peñarol
 30.04.2020CD Godoy Cruz Antonio Tomba  PSTP  ASyD Justo José de Urquiza
 30.04.2020CA Colón  PSTP  Club Cipolletti
 30.04.2020CA Lanús  PSTP  Real Pilar FC
 30.04.2020CA Tigre  PSTP  CA Alvarado
 30.04.2020CA Rosario Central  PSTP  CA Boca Unidos
 30.04.2020CA Banfield  PSTP  CA Güemes
 30.04.2020CSyD Defensa y Justicia  PSTP  CA Estudiantes
 30.04.2020CA Huracán  PSTP  CS Estudiantes
 30.04.2020CA Talleres  PSTP  AMSyD Atlético de Rafaela
 30.04.2020CA San Martin de Tucumán  PSTP  CA San Martín de San Juan
 30.04.2020CA Atlanta  PSTP  CA Villa San Carlos
 30.04.2020CA Tucumán  PSTP  Club Comunicaciones
 30.04.2020CA Temperley  PSTP  CD Riestra
 30.04.2020CA Racing Córdoba  PSTP  CS Belgrano
 30.04.2020AA Estudiantes  PSTP  CA Chaco For Ever


Preliminary Round

  CSyD Sol de Mayo   1 : 7   CSD Madryn 
 15.01.2020 21:30 CETCSyD Sol de Mayo  0 : 2  CSD Madryn
 Venue:  Estadio Sol De Mayo, Viedma, Río Negro
 19.01.2020 22:00 CETCSD Madryn  5 : 1  CSyD Sol de Mayo
 Venue:  Estadio Abel Sastre, Puerto Madryn, Chubut
  Círculo Deportivo   3 : 3   CASyD Camioneros 
 15.01.2020 21:30 CETCírculo Deportivo  2 : 1  CASyD Camioneros
 Venue:  Estadio Guillermo Trama, Comandante Nicanor Otamendi
 19.01.2020 21:00 CETCASyD Camioneros  2 : 1, 3 : 0 P  Círculo Deportivo
 Venue:  Estadio Hugo Moyano, Estéban Echeverría
  CM Crucero del Norte   4 : 4   Club Defensores de Pronunciamiento 
 17.01.2020 01:15 CETCM Crucero del Norte  2 : 3  Club Defensores de Pronunciamiento
 Venue:  Estadio Comandante Andrés Guacurarí, Garupá, Misiones
 22.01.2020 01:30 CETClub Defensores de Pronunciamiento  1 : 2  CM Crucero del Norte
 Venue:  Estadio Delio Esteban Cardozo, Pronunciamiento, Entre Ríos
  CA Central Norte   3 : 3   CA Güemes 
 17.01.2020 02:00 CETCA Central Norte  2 : 2  CA Güemes
 Venue:  Estadio Dr. Luis Güemes, Salta, Salta
 22.01.2020 02:00 CETCA Güemes  1 : 1  CA Central Norte
 Venue:  Estadio Arturo Jiya Miranda, Santiago del Estero, Santiago del Estero
  CA Huracán Las Heras   4 : 1   CD Maipú de Mendoza 
 18.01.2020 22:00 CETCA Huracán Las Heras  1 : 0  CD Maipú de Mendoza
 Venue:  Estadio General San Martín, Las Heras, Mendoza
 23.01.2020 01:40 CETCD Maipú de Mendoza  1 : 3  CA Huracán Las Heras
 Venue:  Estadio Omar Higinio Sperdutti, Maipú, Mendoza
  CA Sansinena SD   2 : 3   Club Villa Mitre 
 18.01.2020 21:30 CETCA Sansinena SD  2 : 2  Club Villa Mitre
 Venue:  Estadio Luis Molina, General Daniel Cerri
 23.01.2020 01:00 CETClub Villa Mitre  1 : 0  CA Sansinena SD
 Venue:  Estadio El Fortín, Bahía Blanca, Buenos Aires
  CS Estudiantes   3 : 2   Sportivo AC 
 19.01.2020 00:00 CETCS Estudiantes  1 : 1  Sportivo AC
 Venue:  Estadio Héctor Odicino Pedro Benoza, San Luis, San Luis
 20.02.2020 00:00 CETSportivo AC  1 : 2  CS Estudiantes
 Venue:  Estadio La Perrera, Las Parejas
  CS General San Martín   1 : 3   CA Boca Unidos 
 19.01.2020 21:30 CETCS General San Martín  1 : 2  CA Boca Unidos
 Venue:  Estadio 17 de Octubre, Formosa, Formosa
 05.02.2020 01:00 CETCA Boca Unidos  1 : 0  CS General San Martín
 Venue:  Estadio Leoncio Benítez, Corrientes, Corrientes
  CS Belgrano   2 : 0   CA Unión Sunchales 
 19.01.2020 23:00 CETCS Belgrano  1 : 0  CA Unión Sunchales
 Venue:  Estadio Oscar Carlos Boero, San Francisco, Córdoba
 06.02.2020 00:00 CETCA Unión Sunchales  0 : 1  CS Belgrano
 Venue:  Estadio Unión de Sunchales, Sunchales, Santa Fe
  CAyS Defensores de Belgrano   0 : 1   CA Douglas Haig 
 20.01.2020 00:00 CETCAyS Defensores de Belgrano  0 : 0  CA Douglas Haig
 Venue:  Estadio Salomón Boeseldín, Villa Ramallo, Buenos Aires
 05.02.2020 21:00 CETCA Douglas Haig  1 : 0  CAyS Defensores de Belgrano
 Venue:  Estadio Miguel Morales, Pergamino, Buenos Aires
  CA Sarmiento de Resistencia   1 : 2   CA Chaco For Ever 
 22.01.2020 01:00 CETCA Sarmiento de Resistencia  1 : 1  CA Chaco For Ever
 Venue:  Estadio Centenario del Club Atlético Sarmiento, Resistencia, Chaco
 05.02.2020 02:00 CETCA Chaco For Ever  1 : 0  CA Sarmiento de Resistencia
 Venue:  Estadio Juan Alberto García, Resistencia, Chaco
  Club Cipolletti   1 : 1   CA Ferro Carril Oeste 
 24.01.2020 01:30 CETClub Cipolletti  0 : 0  CA Ferro Carril Oeste
 Venue:  Estadio La Visera de Cemento, Cipolletti, Río Negro
 01.02.2020 01:30 CETCA Ferro Carril Oeste  1 : 1  Club Cipolletti
 Venue:  Estadio Coloso de Barrio Talleres, General Pico, La Pampa
  CS Desamparados   1 : 5   CS Peñarol 
 13.02.2020 01:45 CETCS Desamparados  0 : 1  CS Peñarol
 Venue:  Estadio El Serpentario, San Juan, San Juan
 20.02.2020 01:45 CETCS Peñarol  4 : 1  CS Desamparados
 Venue:  Estadio Ramón Pablo Rojas, San Juan, San Juan




Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/admdsg/public_html/widgets/wfa_topscorer_widget.php on line 20

Club Overview




   AA Argentinos Juniors
   Founded:  1904
   City:  Buenos Aires, Buenos Aires
   AA Estudiantes
   Founded:  1912
   City:  Río Cuarto, Córdoba

   AMSyD Atlético de Rafaela
   Founded:  1907
   City:  Rafaela, Santa Fe
   Arsenal FC
   Founded:  1957
   City:  Sarandí, Buenos Aires

   ASyD Justo José de Urquiza
   Founded:  1936
   City:  Loma Hermosa, Buenos Aires
   CA Aldosivi
   Founded:  1913
   City:  Mar del Plata, Buenos Aires

   CA Alvarado
   Founded:  1928
   City:  Mar del Plata, Buenos Aires
   CA Atlanta
   Founded:  1904
   City:  Buenos Aires, Buenos Aires

   CA Banfield
   Founded:  1896
   City:  Banfield, Buenos Aires
   CA Boca Juniors
   Founded:  1905
   City:  Buenos Aires, Buenos Aires

   CA Boca Unidos
   Founded:  1927
   City:  Corrientes, Corrientes
   CA Central Córdoba
   Founded:  1919
   City:  Santiago del Estero, Santiago del Estero

   CA Central Norte
   Founded:  1921
   City:  Salta, Salta
   CA Chaco For Ever
   Founded:  1913
   City:  Resistencia, Chaco

   CA Claypole
   Founded:  1923
   City:  Claypole, Buenos Aires
   CA Colón
   Founded:  1905
   City:  Santa Fe, Santa Fe

   CA Defensores de Belgrano
   Founded:  1906
   City:  Buenos Aires, Buenos Aires
   CA Douglas Haig
   Founded:  1918
   City:  Pergamino, Buenos Aires

   CA Estudiantes
   Founded:  1898
   City:  Buenos Aires, Buenos Aires
   CA Ferro Carril Oeste
   Founded:  1934
   City:  General Pico, La Pampa

   CA Güemes
   Founded:  1932
   City:  Santiago del Estero, Santiago del Estero
   CA Huracán
   Founded:  1908
   City:  Buenos Aires, Buenos Aires

   CA Huracán Las Heras
   Founded:  1939
   City:  Las Heras, Mendoza
   CA Independiente
   Founded:  1905
   City:  Avellaneda, Buenos Aires

   CA Lanús
   Founded:  1915
   City:  Lanús, Buenos Aires
   CA Newell's Old Boys
   Founded:  1903
   City:  Rosario, Santa Fe

   CA Patronato
   Founded:  1914
   City:  Paraná, Entre Ríos
   CA Platense
   Founded:  1905
   City:  Vicente López, Buenos Aires

   CA Racing Córdoba
   Founded:  1924
   City:  Córdoba, Córdoba
   CA River Plate
   Founded:  1901
   City:  Buenos Aires, Buenos Aires

   CA Rosario Central
   Founded:  1889
   City:  Rosario, Santa Fe
   CA San Lorenzo de Almagro
   Founded:  1935
   City:  San Lorenzo

   CA San Martín de San Juan
   Founded:  1907
   City:  San Juan, San Juan
   CA San Martin de Tucumán
   Founded:  1909
   City:  San Miguel de Tucumán, Tucumán

   CA San Telmo
   Founded:  1904
   City:  Buenos Aires, Buenos Aires
   CA Sansinena SD
   Founded:  1914
   City:  General Daniel Cerri

   CA Sarmiento de Junín
   Founded:  1911
   City:  Junín, Buenos Aires
   CA Sarmiento de Resistencia
   Founded:  1910
   City:  Resistencia, Chaco

   CA Talleres
   Founded:  1913
   City:  Córdoba, Córdoba
   CA Talleres de Remedios de Escalada
   Founded:  1906
   City:  Remedios de Escalada, Buenos Aires

   CA Temperley
   Founded:  1912
   City:  Temperley, Buenos Aires
   CA Tigre
   Founded:  1902
   City:  Victoria, Buenos Aires

   CA Tucumán
   Founded:  1902
   City:  San Miguel de Tucumán, Tucumán
   CA Unión
   Founded:  1907
   City:  Santa Fe, Santa Fe

   CA Unión Sunchales
   Founded:  1948
   City:  Sunchales, Santa Fe
   CA Vélez Sarsfield
   Founded:  1910
   City:  Buenos Aires, Buenos Aires

   CA Villa San Carlos
   Founded:  
   City:  Berisso, Buenos Aires
   Cañuelas FC
   Founded:  1911
   City:  Cañuelas, Buenos Aires

   CASyD Camioneros
   Founded:  2008
   City:  Nueve de Abril, Buenos Aires
   CAyS Defensores de Belgrano
   Founded:  1946
   City:  Villa Ramallo, Buenos Aires

   CD Godoy Cruz Antonio Tomba
   Founded:  1921
   City:  Godoy Cruz, Mendoza
   CD Maipú de Mendoza
   Founded:  1927
   City:  Maipú, Mendoza

   CD Riestra
   Founded:  1931
   City:  Buenos Aires, Buenos Aires
   Círculo Deportivo
   Founded:  1921
   City:  Comandante Nicanor Otamendi

   Club Almirante Brown
   Founded:  1922
   City:  San Justo, Santa Fe
   Club Cipolletti
   Founded:  1926
   City:  Cipolletti, Río Negro

   Club Comunicaciones
   Founded:  1931
   City:  Capital Federal, Buenos Aires
   Club Defensores de Pronunciamiento
   Founded:  1972
   City:  Pronunciamiento, Entre Ríos

   Club Villa Mitre
   Founded:  1924
   City:  Bahía Blanca, Buenos Aires
   CM Crucero del Norte
   Founded:  1989
   City:  Garupá, Misiones

   CS Barracas
   Founded:  1913
   City:  Buenos Aires, Buenos Aires
   CS Belgrano
   Founded:  1914
   City:  San Francisco, Córdoba

   CS Desamparados
   Founded:  1919
   City:  San Juan, San Juan
   CS Dock Sud
   Founded:  1916
   City:  Dock Sud, Buenos Aires

   CS Estudiantes
   Founded:  1920
   City:  San Luis, San Luis
   CS General San Martín
   Founded:  1941
   City:  Formosa, Formosa

   CS Peñarol
   Founded:  1918
   City:  Chimbas, San Juan
   CSD Liniers
   Founded:  1931
   City:  San Justo, Buenos Aires

   CSD Madryn
   Founded:  1916
   City:  Puerto Madryn, Chubut
   CSyCD Laferrere
   Founded:  1956
   City:  Gregorio de Laferrere, Buenos Aires

   CSyD Defensa y Justicia
   Founded:  1935
   City:  Florencio Varela, Buenos Aires
   CSyD Sol de Mayo
   Founded:  1920
   City:  Viedma, Río Negro

   Estudiantes de La Plata
   Founded:  1905
   City:  La Plata, Buenos Aires
   Gimnasia y Esgrima de La Plata
   Founded:  1887
   City:  La Plata, Buenos Aires

   Instituto AC Córdoba
   Founded:  1918
   City:  Córdoba, Córdoba
   Real Pilar FC
   Founded:  2017
   City:  Pilar, Buenos Aires

   Sportivo AC
   Founded:  1922
   City:  Las Parejas, Santa Fe
Previous Winners

  Copa Total Argentina
  Copa Sancor Seguros Argentina
  Copa Argentina