Kubok Belarusi 2017/2018
  Leagues
  Cup Competitions



Round of 32

 08.07.2017FK Gomel-SDYUSHOR-8  vs  FK Neman Grodno
 08.07.2017FK Smarhon  vs  FK Dinamo Brest
 08.07.2017FK Molodechno-DYuSSh 4  vs  FK Krumkachy
 08.07.2017FK Belshina Bobruisk  vs  FK Isloch Minsk
 08.07.2017FK Lokomotiv Gomel  vs  FK Vitebsk
 08.07.2017FK Smolevichi-STI  vs  FK Torpedo-BelAZ Zhodino
 08.07.2017FK Slonim  vs  FK Dnepr Mogilev
 08.07.2017FK Orsha  vs  FK Slaviya-Mozyr
 08.07.2017FK Torpedo Minsk  vs  FK Gomel
 08.07.2017FK Volna Pinsk  vs  FK Minsk
 08.07.2017FK Hranit Mikasevichy  vs  FK Gorodeja
 08.07.2017FK Baranovichy  vs  FK Naftan Novopolatsk
 08.07.2017FK Luch Minsk  vs  FK Shakhtyor Soligorsk
 08.07.2017FK YuA-Stroy Zhitkovichi  vs  SFK Slutsk
 08.07.2017FK Neman-Agro Stowbtsy  vs  FK BATE Borisov
 08.07.2017FK Čist́  vs  FK Dinamo Minsk


2nd Qualifying Round

 14.06.2017 13:30 CETFK Sdiušor-MTZ-Siabar  0 : 1  FK Neman-Agro Stowbtsy
 Venue:  Stadyen BGATU, Minsk
 14.06.2017 16:00 CETFSK Grodnensky  1 : 5  FK Smolevichi-STI
 Venue:  Stadyen FSK, Skidzyel
 14.06.2017 16:00 CETSDYuShOR-3 Pinsk  0 : 8  FK Orsha
 Venue:  Stadyen Akademii Futbola, Pinsk
 14.06.2017 16:30 CETFK Gomel-SDYUSHOR-8  1 : 0  FK Asipovichi
 Venue:  Stadyen DYuSSh-8, Gomel
 14.06.2017 17:00 CETFK Ivatsevichi  0 : 6  FK Torpedo Minsk
 Venue:  Stadyen DYuSSh-1, Byaroza
 14.06.2017 17:00 CETFK Viktoria Maryina Gorka  1 : 2  FK Belshina Bobruisk
 Venue:  Stadyen Haradski Horki, Horki
 14.06.2017 17:00 CETFK Oshmyany  1 : 2  FK Luch Minsk
 Venue:  Stadyen FOK, Oshmyany
 14.06.2017 17:00 CETFK Čist́  1 : 0  FK Khimik Svietlahorsk
 Venue:  Stadyen Škol'nyj, Chist'
 14.06.2017 17:00 CETFK Sputnik  0 : 3  FK Volna Pinsk
 Venue:  Central'ny Stadyen, Rechitsa
 14.06.2017 17:30 CETFK Belita-Vitex Uzda  1 : 2  FK Hranit Mikasevichy
 Venue:  Stadyen City, Uzda
 14.06.2017 17:30 CETFK YuA-Stroy Zhitkovichi  2 : 1  FK Lida
 Venue:  Stadyen Haradski, Žytkavičy
 14.06.2017 17:30 CETEnergosbyt-BSATU  1 : 4  FK Baranovichy
 Venue:  Stadyen BGATU, Minsk
 14.06.2017 18:00 CETFK Molodechno-DYuSSh 4  3 : 2  FK Energetik-BGU Minsk
 Venue:  Stadyen Haradski, Maladzyechna
 14.06.2017 18:00 CETFK Lyuban  1 : 2  FK Smarhon
 Venue:  Stadyen Haradski, Lyuban'
 14.06.2017 18:00 CETFM SMI Autotrans  0 : 6  FK Slonim
 Venue:  Stadyen FLC Oktyabrsky, Smolevichi
 14.06.2017 18:00 CETSbornaya TF Gomel  0 : 2  FK Lokomotiv Gomel
 Venue:  Stadyen BA Homsel'mash, Gomel


1st Qualifying Round

 17.05.2017 16:30 CETFK Livadiya Dzerzhinsk  1 : 4  FK Belita-Vitex Uzda
 Venue:  Gorodskoy, Dzerzhinsk
 17.05.2017 17:00 CETFK Ivatsevichi  5 : 0  FK Klechesk Klesk
 Venue:  Stadyen DYuSSh-1, Byaroza
 17.05.2017 17:30 CETFK Senno  0 : 1  FM SMI Autotrans
 Venue:  Stadyen Haradski, Beshenkovichi
 17.05.2017 18:00 CETFK Batski Gomel  1 : 2  FK Viktoria Maryina Gorka
 Venue:  Stadyen DYuSSh-8, Gomel




Club Overview




   Energosbyt-BSATU
   Founded:  
   City:  
   FK Asipovichi
   Founded:  1994
   City:  Asipovichi  ( Осиповичи )

   FK Baranovichy
   Founded:  1912
   City:  Baranovichi  ( Барановичи )
   FK BATE Borisov
   Founded:  1973
   City:  Borisov  ( Борисов )

   FK Batski Gomel
   Founded:  
   City:  Gomel  ( Го́мель )
   FK Belita-Vitex Uzda
   Founded:  
   City:  

   FK Belshina Bobruisk
   Founded:  1977
   City:  Bobruisk  ( Бабру́йск )
   FK Čist́
   Founded:  
   City:  

   FK Dinamo Brest
   Founded:  1960
   City:  Brest  ( Брэст )
   FK Dinamo Minsk
   Founded:  1927
   City:  Minsk

   FK Dnepr Mogilev
   Founded:  1960
   City:  Mahilyou  ( Могилёв )
   FK Energetik-BGU Minsk
   Founded:  1996
   City:  Minsk

   FK Gomel
   Founded:  1959
   City:  Gomel  ( Го́мель )
   FK Gomel-SDYUSHOR-8
   Founded:  
   City:  

   FK Gorodeja
   Founded:  2002
   City:  Minsk
   FK Hranit Mikasevichy
   Founded:  1978
   City:  

   FK Isloch Minsk
   Founded:  2007
   City:  Minsk
   FK Ivatsevichi
   Founded:  
   City:  

   FK Khimik Svietlahorsk
   Founded:  1971
   City:  Svietlahоrsk  ( Светлаго́рск )
   FK Klechesk Klesk
   Founded:  
   City:  

   FK Krumkachy
   Founded:  2014
   City:  Minsk
   FK Lida
   Founded:  1962
   City:  

   FK Livadiya Dzerzhinsk
   Founded:  
   City:  
   FK Lokomotiv Gomel
   Founded:  2008
   City:  Gomel  ( Го́мель )

   FK Luch Minsk
   Founded:  
   City:  Minsk
   FK Lyuban
   Founded:  
   City:  

   FK Minsk
   Founded:  2003
   City:  Minsk
   FK Molodechno-DYuSSh 4
   Founded:  1988
   City:  Maladzyechna  ( Маладзе́чна )

   FK Naftan Novopolatsk
   Founded:  1963
   City:  
   FK Neman Grodno
   Founded:  1964
   City:  Grodno  ( Гродно )

   FK Neman-Agro Stowbtsy
   Founded:  
   City:  Stowbtsy  ( Стоўбцы )
   FK Orsha
   Founded:  
   City:  

   FK Oshmyany
   Founded:  
   City:  
   FK Sdiušor-MTZ-Siabar
   Founded:  
   City:  

   FK Senno
   Founded:  
   City:  
   FK Shakhtyor Soligorsk
   Founded:  1961
   City:  Soligorsk  ( Салігорск )

   FK Slaviya-Mozyr
   Founded:  1987
   City:  Mozyr  ( Мазы́р )
   FK Slonim
   Founded:  2009
   City:  

   FK Smarhon
   Founded:  1987
   City:  Smarhon’‎  ( Смаргонь )
   FK Smolevichi-STI
   Founded:  2009
   City:  

   FK Sputnik
   Founded:  
   City:  
   FK Torpedo Minsk
   Founded:  1947
   City:  Minsk

   FK Torpedo-BelAZ Zhodino
   Founded:  1961
   City:  Zhodino  ( Жо́дзіна )
   FK Viktoria Maryina Gorka
   Founded:  
   City:  

   FK Vitebsk
   Founded:  1960
   City:  Vitebsk
   FK Volna Pinsk
   Founded:  1989
   City:  Pinsk  ( Пинск )

   FK YuA-Stroy Zhitkovichi
   Founded:  
   City:  
   FM SMI Autotrans
   Founded:  
   City:  

   FSK Grodnensky
   Founded:  
   City:  Grodno  ( Гродно )
   Sbornaya TF Gomel
   Founded:  
   City:  

   SDYuShOR-3 Pinsk
   Founded:  
   City:  
   SFK Slutsk
   Founded:  1998
   City:  Slutsk  ( Слуцк )

Previous Winners

  Kubok Belarusi
  2016/2017 FK Dinamo Brest FK Shakhtyor Soligorsk
  2015/2016 FK Torpedo-BelAZ Zhodino FK BATE Borisov
  2014/2015 FK BATE Borisov FK Shakhtyor Soligorsk
  2013/2014 FK Shakhtyor Soligorsk FK Neman Grodno
  2012/2013 FK Minsk FK Dinamo Minsk
  2011/2012 FK Naftan Novopolatsk FK Minsk
  2010/2011 FK Gomel FK Neman Grodno
  2009/2010 FK BATE Borisov FK Torpedo-BelAZ Zhodino
  2008/2009 FK Naftan Novopolatsk FK Shakhtyor Soligorsk
  2007/2008 FK Partizan Minsk FK Shakhtyor Soligorsk
  2006/2007 FK Dinamo Brest FK BATE Borisov
  2005/2006 FK BATE Borisov FK Shakhtyor Soligorsk
  2004/2005 FK Partizan Minsk FK BATE Borisov
  2003/2004 FK Shakhtyor Soligorsk FK Gomel
  2002/2003 FK Dinamo Minsk FK SKVICH Minsk
  2001/2002 FK Gomel FK BATE Borisov
  2000/2001 FK Belshina Bobruisk FK Slaviya-Mozyr
  1999/2000 FK Slaviya-Mozyr FK Torpedo Minsk
  1998/1999 FK Belshina Bobruisk FK Slaviya-Mozyr
  1997/1998 FK Vitebsk FK Dinamo Minsk
  1996/1997 FK Belshina Bobruisk FK Dinamo-93 Minsk
  1995/1996 FK Slaviya-Mozyr FK Dinamo Minsk
  1994/1995 FK Dinamo-93 Minsk FK Savit Mogilev
  1993/1994 FK Dinamo Minsk FK Bobruisk
  1992/1993 FK Neman Grodno FK Rechitsa 2014
  1992 FK Dinamo Minsk AGS Vyzas Megaron